Ochrona pojazdu
Zdalna blokada rozrusznika
Nadajnik GPS posiada funkcję zdalnej blokady rozrusznika silnika. Możesz wysłać ze swojego telefonu, SMS z prostą komendą i hasłem, aby natychmiast zablokować rozrusznik w pojeździe. Odblokowanie rozrusznika odbywa się w ten sam sposób co blokada. Ze względu na surowe obostrzenia prawne oraz bezpieczeństwo w ruchu drogowym, nie stosujemy systemów wyłączania zdalnego silników.
Czy wiesz, jaka jest różnica między blokadą rozrusznika, a odcięciem zapłonu?

Blokada rozkrusznika
Odłączenie lub odcięcie rozrusznika polega na takim podłączeniu instalacji samochodowej do lokalizatora GPS, aby nie można było uruchomić pojazdu. Blokada rozrusznika może być przeprowadzona kilkoma sposobami, w tym poprzez:
- Zdalną obsługę monitoringu,
- centralkę alarmową,
- immobilizer samochodowy,
- układ autoryzacji kierowcy,
Blokada działa niezależnie od pracy silnika i jest całkowicie bezpieczna dla użytkownika pojazdu, np. w przypadku, kiedy samochód ma wbudowany czytnik kart RFID służący do lokalizowania i autoryzacji kierowcy. Odpalenie silnika nastąpi tylko wówczas, kiedy użytkownik przyłoży swoją kartę do czytnika. W przeciwnym wypadku nadajnik GPS będzie sygnalizował brak autoryzacji i powiadomi obsługę monitoringu o nieautoryzowanej próbie uruchomienia auta. Tak działające lokalizatory GPS do samochodu, w połączeniu z czytnikiem kart RFID i czujnikiem otwarcia drzwi, mogą z powodzeniem zastąpić autoalarm czy immobilizer w pojeździe.
Istnieją jednak pewne niebezpieczeństwa. W przypadku zdalnego zablokowania rozrusznika użytkownik może poruszać się samochodem. Kiedy się zatrzyma i wyłączy silnik, nie może już go uruchomić. To naraża kierowcę na niebezpieczeństwo, np. na przejeździe kolejowym w momencie, gdy gaśnie silnik pojazdu. Uruchomienie silnika stanie się niemożliwe także wówczas, gdy użytkownik zatrzyma się w miejscu bez zasięgu GSM. Komenda odblokowująca rozrusznik ze stacji monitoringu nie dojdzie wówczas do lokalizatora GPS.
Odcięcie zapłonu
W drugim omawianym przypadku sprawa jest dużo poważniejsza. Odcięcie zapłonu w samochodzie polega na zdalnym wyłączeniu pracującego już silnika. Może to doprowadzić do groźnych i niebezpiecznych sytuacji na drodze, zwłaszcza w takich sytuacjach, jak:
- Przejazd kolejowy,
- wyprzedzanie innych pojazdów,
- zjazd ze wzniesienia (brak wspomagania kierownicy i hamulców),
- wjazd pod górę.
Lokalizatory GPS do samochodu po awarii również mogą doprowadzić do sytuacji, w której silnik zostanie wyłączony, uniemożliwiając dalszą jazdę. Zabezpieczeniem przed taką sytuacją jest ukryty w lokalizatorze GPS bezpiecznik (układ obejścia) odcięcia zapłonu. Układ taki powinien być w miarę łatwo dostępny dla użytkownika. Drugim rodzajem zabezpieczenia jest możliwość ponownego uruchomienia pojazdu na np. 30 sekund i dopiero po tym czasie stałe unieruchomienie pojazdu.
Unia Europejska pracuje nad ustawą, która umożliwi po 2020 roku instalowanie urządzeń pozwalających na zdalne odcięcie zapłonu w każdym samochodzie. Dostęp do tej funkcji miałyby tylko uprawnione służby. Firma QS GROUP nie zaleca swoim klientom instalowania odcięcia zapłonu! Może to stwarzać poważne problemy prawne w nieprzewidzianych sytuacjach, takich jak stłuczki, kolizje czy wypadki. Kierowca, który jest winny, może wykorzystać ten fakt istnienia i próbować zrzucić odpowiedzialność na urządzenie lokalizujące GPS w samochodzie, pracodawcę lub producenta urządzenia. Historia zna takie przypadki.
Przycisk antynapadowy
Mając zamontowany pod ręką przycisk antynapadowy możesz czuć się bezpieczny. W każdej chwili w momencie zagrożenia wezwiesz pomoc. Jest jednym z najlepszych rozwiązań ochrony pojazdu. Posiadając usługę monitoringu GPS i systemu alarmowego naszej firmy, w sytuacji zagrożenia, po naciśnięciu przycisku, automatycznie zostanie uruchomione połączenie telefoniczne na wskazany numer telefonu.
Alerty geostrefowe
Oprócz określania lokalizacji pojazdów dzięki funkcji GPS, możesz korzystać z alertów geostrefowych, aby otrzymywać informacje o czasie przyjazdu i odjazdu ładunku. Alerty są zautomatyzowane w taki sposób, aby powiadamiać Twój zespół w momencie zbliżania się przesyłki do klienta. Dzięki temu wiesz, kiedy ładunek został dostarczony a zamówienie zrealizowane, bez konieczności wykonywania telefonów do kierowców. Przy pomocy alertu geostrefowego dowiesz się że pojazd opuścił wyznaczoną trasę przejazdu.