Eco driving online

Mniejsze koszty eksploatacji floty. Jak wprowadzić ECO DRIVING online?

Monitoring pojazdów GPS online umożliwia łatwe wprowadzenie do firmy kontroli i analizy stylu jazdy kierowców. Jednym z elementów systemu PRACTIQS online jest moduł ECO DRIVING. Jego zadaniem jest analiza stylu jazdy kierowców i zestawieniu ich w rankingu ECO DRIVING. Pozwala to w łatwy sposób nagradzać kierowców, którzy przynoszą oszczędności w firmie, np. w formie premii. Ranking kierowców pozwala w formie zdrowej rywalizacji na podniesienie kultury jazdy, mniejszego zużycia paliwa i wydłużeniu eksploatacji samochodów w firmie.

 

Ważną funkcję w modulu ECO DRIVING pełni moduł alarmowania. Dzięki lokalizatorom GPS w pojazdach i monitoringowi parametrów jazdy, alarmuje o wszelkich nieprawidłowościach jazdy kierowców. Mogą to być przekroczenia predkości, wyższe spalanie od nominalnego, gwałtowne przyspieszenia, czy częste używanie hamulca nożnego. Takie alarmowania pozwala na uspokojenie stylu jazdy kierowcy i podniesienu bezpieczeństwa na drodze i ogólnie kosztów eksploatacji floty w firmie. Kontrola zużycia paliwa oraz ranking kierowców generowany jest raz w miesiącu.

Przykładowe zasady oceniania Ecodriving’u przy pomocy nadajnika GPS i specjalistycznego autorskiego oprogramowania PRACTIQS GPS

Parametry brane pod uwagę przy Rankingu Eco Driving na podstawie akcelerometru

1. Przyspieszenie

2. Hamowanie

3. Przeciążenie w zakrętach

Na podstawie danych z CAN

4. Jazda na biegu jałowym

5. Przekroczenie prędkości stałej

6. Zużycie paliwa podczas postoju pojazdu

7. Postój z uruchomionym silnikiem

8. Jazda na wysokich obrotach

9. Średnie spalanie powyżej ustalonej normy

10. Ilość przekroczeń powyżej dopuszczalnej prędkości według cyfrowej mapy Europy

Ustawienia w nadajniku GPS

11. Określona prędkość obrotowa silnika dla danego modelu pojazdu oraz rodzaju silnika: benzynowy/ diesel

12. Maksymalna dopuszczalna prędkość dla pojazdu

Ustawienia w systemie PRACTIQS GPS

13. Norma średniego spalania na 100km dla danego pojazdu i modelu

Na podstawie zebranych danych, automatycznie powstaje ranking ECO kierowców/użytkowników który administrator floty może dowolnie konfigurować na podstawie tabel przestawnych.