Uważaj co kupujesz

Na rynku jest bardzo dużo firm świadczących usługi lokalizacji pojazdów. Klienci mają swobodę wyboru oferty.

Kiedy oferta operatora lokalizacji pojazdów jest dla Ciebie optymalna do położonych oczekiwań, podejmujesz decyzję o zakupie lub wynajmie nadajnika GPS. Chcemy Ci wskazać jak stosować dobre praktyki w przypadku zakupu lokalizatora GPS. Jeżeli kupujesz lokalizator GPS, to jesteś jego właścicielem i masz do niego pełne prawo własności.

 

Bardzo często, klienci w ofercie zakupu zapominają zapytać o markę i model lokalizatora. Ma to często kluczowe znaczenie w przyszłości, kiedy zaczyna nam być nie po drodze z naszym obecnym operatorem usług lokalizacji. Niejednokrotnie okazuje się, że zakupiony lokalizator GPS nie współpracuje z innymi systemami dostępnych operatorów na rynku. Inaczej ujmując, lokalizator jest wyprodukowany wyłącznie na potrzeby firmy świadczącej usługi lokalizacji. Dość powszechne na rynku są oferty w których jest zapis typu: oferowany przez nas lokalizator jest naszej produkcji.

 

UWAGA! Z reguły nie jest zaletą a wadą oferowanego produktu. Raczej od razu wystrzegaj się takich ofert, dlaczego?

 

Najczęściej w takim przypadku powstaje duży problem, ponieważ klient w przypadku wyrażenia woli  zmiany operatora usług lokalizacji GPS, musi ponownie ponieść koszt lokalizatora GPS. Innym problemem jest zakładanie przez operatora usług lokalizacji haseł dostępowych do lokalizatora GPS. Trudo jednoznacznie stwierdzić, czy jest to praktyka operatora wynikająca z zabezpieczenia nadajnika, czy nieuczciwe praktyki sprzedaży.

 

W praktyce, w przypadku zakupu lokalizatora produkowanego wyłącznie na potrzeby operatora usług lokalizacji, nic nie da się zrobić aby przeprogramować nadajnik na serwery innego operatora. Producent lokalizatora, czyli nasz pierwszy operator z reguły nie udostępnia dokumentacji swojego nadajnika oraz protokołów komunikacyjnych. Jeżeli wyjątkowo tak by się stało, że otrzymamy  dokumentację niszowego nadajnika, to i tak koszty implementacji rozwiązań technicznych i komunikacyjnych będą za wysokie. Wyjdzie na to, że taniej będzie zakupić nowy uniwersalny i sprawdzony lokalizator GPS.

 

Hasło dostępowe do lokalizatora

W innym przypadku założenia hasła dostępowego na popularne na rynku nadajniki, powstaje problem przy zmianie operatora lokalizacji. W niektórych przypadkach uzyskanie założonego hasła, może okazać się niemożliwe.

 

Jak uchronić się przed błędem, który w przyszłości będzie nas słono kosztował?

  1. Przy zapytaniach ofertowych na usługi lokalizacji, koniecznie zapytaj o markę i model lokalizatora GPS i sprawdź uzyskane informacje. Zapytaj, czy oferowany lokalizator może być w pełni funkcjonalny po zakończeniu umowy u innego operatora.

  2. Poproś o przedstawienie homologacji na lokalizator GPS.

  3. Jeżeli weryfikacja nadajnika przebiegnie pozytywnie, wpisz do umowy świadczenia usług lokalizacji markę i model lokalizatora który będzie instalowany w pojazdach. Zrób w zapisach umowy obostrzenia dotyczące lokalizatora, aby zapewnić przede wszystkim sobie bezpieczeństwo finansowe.

  4. Wpisz do umowy świadczenia usług lokalizacji informację dotyczącą hasła do nadajnika GPS. Teoretycznie najlepiej jest, jeżeli lokalizator nie posiada założonego przez operatora hasła dostępowego. Tutaj operatorzy usług, mają inne możliwości zabezpieczenia transmisji do i z nadajnika. Istotne jest to, że jako Klient powinieneś posiadać hasło do nadajnika, który jest Twoją własnością lub nadajnik powinien mieć zdjęte hasło dostępowe.

  5. W dokumentach montażu lokalizatora (np. protokole montażu), powinna znaleźć  się informacja o marce, modelu i numerze seryjnym lokalizatora.

  6. Jeżeli kupujesz lokalizator, stawiaj na popularne i sprawdzone na rynku produkty, takie z których korzysta co najmniej dziesięciu operatorów usług.

  7. Sprawdź czy operator usług lokalizacji, aby zapewnić Ci oczekiwaną funkcjonalność stosuje dodatkowe urządzenia współpracujące z lokalizatorem GPS. Jeżeli tak, to sprawdź te urządzenia. W przyszłości może się okazać, że nowemu operatorowi uda się podłączyć dotychczas używany lokalizator, ale możesz nie uzyskać oczekiwanej funkcjonalności. Dlaczego? Ponieważ urządzenia peryferyjne lokalizatora mogą nie posiadać wystarczającej dokumentacji lub mogą być to produkty niszowe.

Pamiętaj, że zakupiony nadajnik jest Twoją własnością i nikt teraz ani w przyszłości, nie powinien tej własności ograniczać.

Z praktyki wynika, że renomowany lokalizator GPS, to długie lata bezawaryjnego użytkowania, nawet w kilku pojazdach po sobie.

 

W QS GROUP stosujemy tylko lokalizatory renomowanych producentów. Wszystkie nasze nadajniki są przebadane i homologowane. Posiadają europejską homologację dopuszczającą do obrotu towarowego.

 

W naszej firmie nie kupisz:

  • tanich podróbek
  • nadajników dedykowanych tylko jednemu operatorowi usług lokalizacji
  • nadajników garażowej produkcji