Kontrola paliwa

Koszty tankowania pojazdów służbowych to wysoki wydatek dla firmy.

Szczególnie, jeśli jej działalność opiera się właśnie na transporcie osób bądź towarów, sprzedaży towarów lub usług przez mobilnych przedstawicieli handlowych czy wykorzystywaniu innego typu pojazdów, takich jak np. maszyny budowlane. Wysokie ceny benzyny oraz oleju
napędowego, a także ich kradzież bezpośrednio z baku przez pracowników lub osoby trzecie sprawiają, że przy niskich kosztach monitoringu GPS floty samochodowej i kontrola zużycia paliwa stają się po prostu niezbędne.

Skuteczny monitoring zużycia paliwa – kontrola GPS w zarządzaniu flotą pojazdów

Niestety wielu profesjonalnych kierowców, jak i spora część pracowników korzystających z samochodów służbowych doskonale zdaje sobie sprawę, jak łatwo ukraść benzynę czy olej napędowy np. przez korek wlewu  lub otwór techniczny pływaka, jeśli zbiornik paliwa  nie jest odpowiednio zabezpieczony.

 

Jak zatem zabezpieczyć zbiornik paliwa, by móc monitorować zużycie paliwa, wykrywając przy tym nawet małe ubytki benzyny lub oleju napędowego, a także efektywniej optymalizując koszty utrzymania pojazdów? Zarządzanie flotą samochodową z pomocą systemu kontroli GPS oraz sondy paliwa jest obecnie jednym z najlepszych rozwiązań. Sondy paliwa są dużo bardziej czułe i precyzyjne niż klasyczne pływaki zbiornikowe.

 

Dlaczego nie warto bazować wyłącznie na danych pozyskiwanych za pomocą pływaka zbiornikowego?

Błąd pomiaru w tym przypadku może wynosić nawet 5-15%. Wynika to m.in. z tego, że standardowo w pływakach montowanych w ciężarówkach, podziałka wskazań rozmieszczona jest co kilkanaście, kilkadziesiąt milimetrów. Zakładając, że mamy do czynienia ze zbiornikiem o pojemności 600 l, jednorazowo skradzionych może zostać bez problemu nawet 50 l benzyny lub oleju napędowego i wskazanie pływaka paliwa tego nie wykaże. Niezwykle rzadko systemy oparte na wskazaniach pracy pływaka zbiornikowego są w stanie wykryć ubytki rzędu 15-20 l. lub mniejsze.

 

Powinniśmy bowiem pamiętać, że podstawowym zadaniem pływaka jest określanie przybliżonej ilości benzyny lub oleju napędowego i wskazywanie kierowcy tzw. rezerwy. Nie zostały one stworzone z myślą o szczegółowej  kontroli paliwa, tylko ogólnym wskazaniu ilości paliwa w zbiorniku.

Pływak paliwa jest narzędziem które można zaliczyć do kategorii wskazań poglądowych zużycia paliwa i nie spełnia w zupełności w celu obniżenia wydatków firmy i wykrywania różnych nadużyć. Poza tym nie możemy też zapominać, że pływaki pracują tylko przy włączonym zapłonie i tylko wtedy możliwe jest pozyskiwanie interesujących nas danych o paliwie. W czasie długiego postoju pojazdy na parkingu, nie można określić precyzyjnie czasu w którym nastąpiła kradzież paliwa. Może to mieć w konsekwencji istotny wpływ na ustalenie sprawcy zdarzenia.

Co więcej, konstrukcja pływaka ułatwia wręcz kradzież benzyny lub oleju napędowego, także przy pracującym silniku. Doskonałą alternatywą dla pływaków zbiornikowych są sondy paliwa, które kontrolują zużycie. Połączone z monitoringiem GPS pozwalają śledzić, kiedy kierowca tankował pojazd, ile litrów benzyny lub oleju napędowego zatankowano do zbiornika i ile litrów ubyło z baku, niezależnie od pracy silnika. Zarządzanie flotą samochodową z monitoringiem GPS i zainstalowanymi sondami paliwa to pewność, że błąd pomiaru wynosi jedynie ok. 1-2%.

Producenci sond paliwowych wskazują nawet dokładność pomiaru w przedziale 0.5%, jednak w praktyce taka dokładność jest nieosiągalna ze względu na kształt zbiorników i przemieszczanie się paliwa podczas jazdy.

Dzięki monitoringowi paliwa za pomocą sond paliwowych w połączeniu z nadajnikami telemetrycznymi GPS można wykrywać kradzieże już na poziomie 5 l przy dużych zbiornikach paliwa!

Aby efektywnie zarządzać gospodarką paliwową we flocie pojazdów, kontrolując zużycie paliwa dzięki sondzie i monitoringowi GPS, powinniśmy dodatkowo pamiętać, że dla pozyskiwania możliwie jak najbardziej precyzyjnych danych kluczowy jest odpowiedni dobór systemu zabezpieczeń do typu zbiornika oraz staranny i przemyślany montaż czujników, co często jest dość skomplikowane ze względu na różnorodność pojazdów.

 

Warto wspomnieć, że niezasadne jest stosowanie sond paliwa w pojazdach do 3,5 tony DMC. Małe zbiorniki w takich samochodach połączone z nieregularnym kształtem zbiornika oraz stosunkowo wypłaszczony kształtem zbiornika nie daje zadawalającego efektu końcowego pomiaru ilości paliwa.

 

Aby powyżej opisane funkcje działały z dobrym skutkiem i były czytelne  dla dyspozytora transportu w firmie, niezbędne jest odpowiednie  przedstawienie graficzne i raportowe gospodarki paliwowej w systemie monitoringu GPS na ekranie komputera.

Firma QS Sp. z o.o. nieustanie stara się modernizować, udoskonalać i dostosować aplikację PRACTIQS GPS do indywidualnych potrzeb poszczególnych Klientów.

QS posiada wdrożony system zarządzania jakością zgodnie z normą ISO 9001;2015 w zakresie:

  • Monitorowanie satelitarne pojazdów wraz z systemem PRACTIQS
  • Zarządzanie flotami pojazdów
 

Norma ISO 9001;2015  jest potwierdzeniem  dla naszych Klientów o stabilności i bezpieczeństwie współpracy z naszą firmą.

 

Wszystko co robimy, robimy z pasją dla naszych Klientów.