informacje o systemie e-TOLL

Od czerwca 2021 r. na państwowych odcinkach dróg płatnych zostanie uruchomiony nowy system poboru opłat e-TOLL, którego administratorem jest Krajowa Administracja Skarbowa (KAS).System służy do poboru opłaty elektronicznej za przejazd na wybranych odcinkach dróg krajowych.
GPS QS Group

Rejestracja w systemie poboru opłat e-TOLL

Przed rozpoczęciem korzystania z elektronicznego systemu poboru opłat e-TOLL dla pojazdów ciężarowych, konieczna jest rejestracja.

Można to zrobić na trzy różne sposoby:

  1. Rejestracja online: Możliwa jest poprzez Internetowe Konto Klienta na stronie systemu e-TOLL lub za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego.

  2. Rejestracja osobiście: W Miejscach Obsługi Klienta można dokonać rejestracji osobiście.

  3. Rejestracja przez wybrane operatory monitoringu GPS: Wybrane firmy oferujące usługi e-TOLL umożliwiają rejestrację poprzez ich systemy. 

Wybór sposobu przekazywania danych lokalizacyjnych

Każdy użytkownik pojazdu o łącznej masie powyżej 3,5 tony ma możliwość wyboru sposobu przekazywania danych lokalizacyjnych:

  1. Zewnętrzny System Lokalizacyjny (ZSL): Jest to moduł GPS wbudowany w pojeździe, który umożliwia precyzyjne monitorowanie lokalizacji.

  2. Aplikacja e-TOLL PL na urządzenia mobilne: Dostępna zarówno dla systemu Android, jak i iOS, umożliwiająca łatwe śledzenie danych lokalizacyjnych na smartfonach i tabletach.

  3. Urządzenie pokładowe (OBU – On-Board Unit): Specjalne urządzenia dostępne w sieci Miejsc Obsługi Klienta e-TOLL lub u wybranych dystrybutorów, zapewniające efektywne przekazywanie danych lokalizacyjnych.

Monitorowanie stanu konta i wniesienie opłaty

Aby monitorować stan konta oraz wnosić opłaty za przejazdy, istnieją następujące możliwości:

  1. Powiązanie urządzenia ZSL z aplikacją monitoringu GPS: Umożliwia to bieżące śledzenie stanu konta i opłacanie należności.

  2. Korzystanie z Internetowego Konta Klienta (IKK): Alternatywnie, można monitorować stan konta poprzez Internetowe Konto Klienta.

Formy rozliczenia opłat za przejazdy

Do wyboru są różne formy rozliczenia opłat za przejazdy:

  1. Konto rozliczeniowe w trybie przedpłaty: Po zarejestrowaniu można zasilać konto, z którego na bieżąco będą pobierane środki za przejechane odcinki dróg płatnych.

  2. Konto rozliczeniowe w trybie płatności okresowej z zabezpieczeniem: Istnieje opcja ustanowienia zabezpieczenia na koncie w postaci depozytu, gwarancji bankowej/ubezpieczeniowej lub poręczenia podmiotu trzeciego, co umożliwia korzystanie z e-TOLL w trybie przedpłaty do czasu zatwierdzenia zabezpieczenia.

Działanie systemu e-TOLL

Każde konto w e-TOLL pozwala na rejestrowanie wielu pojazdów, co jest przydatne dla firm posiadających flotę pojazdów. System e-TOLL działa efektywnie dzięki przekazywaniu danych lokalizacyjnych z nadajników GPS do bazy danych co 5 sekund, zapewniając precyzyjne śledzenie tras i naliczanie opłat.