Monitoring dla wywrotek

qs-logo-koło-tło

Nasza firma działa w Polsce już od wielu lat i zajmuje się dostarczaniem nowoczesnego systemu teleinformatycznego. Oferta przedsiębiorstwa to przede wszystkim monitoring GPS, który znajduje swoje zastosowanie w wielu branżach. Prezentowany system może być wykorzystywany między innymi przez pojazdy typu wywrotka, wanna, wozidło. Ogromne place budowy to miejsca, w których właściwe zarządzenie oraz kontrolowanie floty pojazdów jest niezwykle istotne, a oferowany system GPS znakomicie się do tego celu nadaje.

Rozbudowane funkcje monitoringu GPS

Prezentowany system odznacza się bardzo wieloma funkcjonalnościami, które mocno ułatwiają codzienne zarządzanie działaniami podejmowanymi na terenie budowy. GPS umożliwia stworzenie w komputerze specjalnych stref załadunku. Wywrotka wjeżdżając do tej strefy jest ładowana, natomiast wyjeżdżając z niej system interpretuje to jako rozpoczęcie nowego kursu. Wyjeżdżając z miejsca załadunku maszyna może być zważona, aby nie przekroczyć dopuszczalnych norm oraz aby na bieżąco monitorować ilość przewożonego towaru. System w sposób automatyczny rozpoznaje, który pojazd zbliża się na wagę, dzięki czemu nie ma potrzeby wprowadzania żadnych dodatkowych informacji i danych. Ważenie wywrotki odbywa się niezwykle szybko i automatycznie. Oprogramowanie samodzielnie zajmuje się tarowaniem pojazdu, dzięki czemu przesyłany do systemu wynik przedstawia faktyczną wagę samego towaru.


Inną funkcją systemu jest możliwość stworzenia strefy rozładunku. Sprawia to, że oprogramowanie GPS dostarcza informacje na temat obecnej lokalizacji towaru, jego ilości, a ponadto przedstawia szczegółowe dane na temat należnej zapłaty dla przewoźnika za kurs. Bardzo ważną funkcjonalnością systemu jest alarmowanie o wyjeździe wywrotki poza budowę, a także wykrywanie zbyt długich przestojów pojazdu.


Zapraszamy do zapoznania się z całością oferty naszej firmy i ze wszystkimi funkcjami monitoringu GPS. Przeprowadzone na przestrzeni ostatnich lat liczne realizacje dają nam pewność sprostania oczekiwaniom każdego z klientów.

Jak optymalizujemy procesy budowlane i produkcyjne

System monitoringu na budowach

Monitoring GPS ma duże zastosowanie w branży budowlanej. Za jego pomocą kierownicy budów mogą zautomatyzować procesy budowlane, zoptymalizować koszty, oraz mają pełną kontrolę nad materiałami zużytymi na budowie. Raporty i archiwizacja danych pozwala na śledzenie przepływu matriałów czy paliw, oraz postęp w pracach budowlanych.

Strefy załadunku towaru

Strefa załadunku jest miejscem, w którym ładowany jest towar na ciężarówki. Może to być rampa kolejowa, hałda, składowisko lub miejsce budowy np. wykop. Strefa może mieć dowolny kształt wyrysowywany na mapie. Może też być tzw. strefą mobilną, która przemieszcza się wraz z koparką (która ładuje towar). System automatycznie generuje kolejny kurs do raportu w chwili kiedy pojazd wyjedzie z tej strefy. Interpretowane jest to jako załadunek towaru, czyli nowy kurs. Możliwe jest wyjazd z jednej strefy załadunku i wjazd do kolejnej strefy załadunku. System monitoringu interpretuje to jako przewóz towaru z jednego miejsca na drugie, np. z kopalni na inną hałdę.

Ważenie towaru

Między miejscem załadunku a rozładunkiem powinno mieć miejsce zważenie towaru. Ważenie odbywa się na wagach drogowych stacjonarnych i mobilnych i odbywa się całkowicie automatycznie. System automatycznie rozpoznaje, który pojazd wjechał na wagę. Po zważeniu system daje kierowcy sygnał dźwiękowy lub świetlny (zielony sygnalizator wagowy), że może opuścić już wagę. System automatycznie przeprowadza tarowanie dla każdego pojazdu oraz automatycznie taruje wagę w przypadku jej zabrudzenia podczas całego dnia. Ważenia są z dokładnością do 10 kg. Ważne jest, aby podczas tarowania pojazdu czy ważenia towaru kierowca pozostawał w kabinie. Ważenia widoczne są online w systemie Practiqs i są archiwizowane i raportowane.

Miejsce rozładunku towaru

Miejsce rozładunku towaru jest najistotniejszym elementem podczas automatyzacji procesu. Pozwala ono określić, gdzie towar został przewieziony przez przewoźnika, ile go było i ile należy się przewoźnikowi za kurs. Każdy pojazd musi mieć zainstalowane urządzenie GPS, które wraz z czujnikiem wywrotu pozwala na określenie dokładnych przejechanych kilometrów od załadunku (kopalnia, hałda) do rozładunku na budowie. System alarmuje każdy wywóz towaru poza budowę. Wykrywa anomalie takie jak dłuższe postoje na trasie, czy inne trasy przejazdu poza narzuconymi przez wykonawcę budowy.

Jak działa system optymalizacji budów?​

Główny wykonawca budowy

Główny wykonawca może w tym samym czasie nadzorować wiele budów. Dla każdej budowy dostępny jest panel z budowami, do których przydzieleni są podwykonawcy/przewoźnicy. Dla każdego przewoźnika widoczne są jego pojazdy i maszyny aktualnie pracujące na budowie. Do każdego pojazdu (wywrotka, wozidło, naczepa) można przypisać róźne stawki za wykonaną pracę, np. tonokilometry, kilometry, czy tonaż przewiezionego towaru.

Raportowanie, zestawienie kosztów

System automatycznie zlicza kursy dla każdego pojazdu i przewoźnika. Dla każdego kursu podana jest godzina i miejsce załadunku, waga netto towaru i jego rodzaj, oraz godzina i miejsce rozładunku. Dla kursu podana jest liczba przejechanych kilometrów i czas trwania kursu. Wszystkie kursy są archiwizowane i dowolnie modyfikowane/filtrowane do raportowania.

Przewoźnicy i podwykonawcy

Przewoźnicy mają dostęp do podglądu pracy swoich pojazdów. Pozwala to na kontrolowanie ich pracy na budowie i przeciwdziałanie nieprawidłowością, np. sprzedaż czy wywóz materiałów poza budowę. Każdy pojazd przewoźnika ma zamontowany lokalizator GPS, którego próba odłączenia jest od razu zgłaszana odpowiedniej osobie.

KIPER-1: Innowacyjny system pomiaru ładunków sypkich stworzony przez specjalistów QS

Przeznaczenie:

 • duże budowy
 • pojazdy własne budowy jak również pojazdy podwykonawców
 • pojazdy typu: ciężarówka typ solówka, ciągnik siodłowy + naczepa typu wan
 • Minimalna ilość pojazów przewożących ładunki sypkie na budowie – 10 sztuk

Automatyzacja procesów przewożenia ładunków sypkich na budowach:

 • automatyczne ważenie pojazdów brutto/netto
 • raporty i dane splywające na bieżąco do wskazanej jednostki organizacyjnej na budowie
 • raporty drogowe, towarowe z automatycznym przeliczaniem według stawki
 • materiały i koszty poszczególnych kursów
 • bez instalowania dodatkowego oprogramowania na komputerach PC
 • dane dostępne w bezpiecznej chmurze
 • szybki samodzielny montaz urządzeń za pomocą magnesów
 • rozróżnienie w systemie: miejsca budowy, przewożników, kontrahentów
 • pobieranie geodezyjnych stref budowy: załadunku, wyładunku
 • widoczne odcinki robót wraz ze stawkami przewozowymi
 • monitorowanie satelitarne załadunku, wyładunku i wagi pojazdu