Lokazlizatory GPS do samochodu

Wszystko, co Musisz Wiedzieć o Lokalizatorach GPS do Samochodów, oraz urządzeniach z nimi współpracujących
GPS QS Group

Jaki lokalizator GPS do samochodu?

Optymalny wybór lokalizatora GPS do samochodu zależy od konkretnych potrzeb i oczekiwań klienta. Jeśli potrzebujesz podstawowej lokalizacji pojazdu, idealnym rozwiązaniem może być lokalizator GPS Standard. Jednakże, jeśli zależy Ci na uzyskaniu zaawansowanych informacji o pracy pojazdu oraz dodatkowych funkcjach, warto rozważyć lokalizator GPS CAN lub GPS CAN + DDD, które zapewniają pełną kontrolę i optymalizację floty pojazdów.

Lokalizator GPS do samochodu
GPS samochód osobowy

GPS standard

Standardowy nadajnik do śledzenia pojazdów – montowany na stałe lub podłączany pod zapalniczkę samochodową. Zapewnia podstawowy monitoring pojazdu.

Podstawowe funkcje Nadajnika:

GPS samochód dostawczy

GPS CAN

Zaawansowane urządzenie montowane stałe w pojeździe. Oprócz podstawowej lokalizacji pojazdu, umożliwia odczyt danych z magistrali CAN pojazdu, co pozwala na bardziej szczegółowe monitorowanie.

Podstawowe funkcje Nadajnika:

GPS samochód ciężarowy

GPS CAN + DDD

Najbardziej zaawansowany lokalizator, który oprócz funkcji lokalizacji i odczytu danych CAN z pojazdu, umożliwia także odczyt plików DDD oraz kart kierowcy, co pozwala na kompleksowe monitorowanie i zarządzanie flotą pojazdów.

Podstawowe funkcje Nadajnika:

Urządzenia współpracujące z nadajnikami GPS:

W zależności od Pojazdu nadajnik z can rejestruje:

Dlaczego warto zainwestować w GPS do samochodu?

Pełna kontrola nad lokalizacją

System GPS umożliwia śledzenie pojazdu w czasie rzeczywistym, zapewniając ci spokój i pewność, że zawsze wiesz, gdzie jest twój samochód.

Zabezpieczenie przed Kradzieżą

System GPS jest niezastąpionym narzędziem w sytuacji kradzieży pojazdu, umożliwiając szybkie namierzenie skradzionego samochodu i minimalizację strat.

Optymalizacja kosztów

Monitorując styl jazdy kierowców (eco driving), możesz zoptymalizować koszty eksploatacji pojazdów w flocie pojazdów. Natomiast analiza efektywności trasy pozwala zoptymalizować koszty paliwa.

Efektywne zarządzanie flotą

Dzięki systemowi GPS możesz efektywnie zarządzać flotą pojazdów poprzez śledzenie, planowanie tras i optymalizację zadań, co prowadzi do mniejszych kosztów i większej efektywności pracy.

Poprawa obsługi klienta

Dla firm transportowych system GPS przyczynia się do poprawy obsługi klienta poprzez informowanie na bieżąco o czasie przyjazdu, co zwiększa satysfakcję klientów i buduje ich zaufanie do firmy.

Jak działają nadajniki GPS do samochodu?

Budowa nadajnika GPS dla lokalizatorów samochodowych obejmuje odbiornik GPS, modem GSM, procesor z pamięcią oraz czujnik 3D. Odbiornik GPS precyzyjnie określa położenie pojazdu, podczas gdy modem GSM umożliwia komunikację z systemem centralnym. Procesor i pamięć służą do przechowywania danych dotyczących trasy i parametrów silnika. Wszystkie te informacje są zapisywane w pamięci, zwanej "czarną skrzynką", przed ich przesłaniem przez modem GSM. Czujnik 3D odpowiada za wybudzanie urządzenia z trybu oszczędzania energii oraz zabezpiecza przed kradzieżą. Dodatkowo, procesor może być wykorzystany do podłączenia różnorodnych urządzeń i odbierania różnych sygnałów poprzez interfejs I/O. Na przykład, można podłączyć sondę paliwa lub pływak do monitorowania poziomu paliwa i kontroli tankowań, a także zintegrować identyfikację i autoryzację kierowcy. Ponadto, za pomocą interfejsu I/O można korzystać z magistrali CAN do monitorowania zużycia paliwa oraz innych istotnych parametrów pracy silnika, co umożliwia bardziej kompleksową analizę działania pojazdu. Dzięki antenom zewnętrznym lub zintegrowanym, montaż anten można przeprowadzić w dowolnym miejscu pojazdu, a wewnętrzny akumulator zapewnia ciągłość działania urządzenia nawet przy odcięciu głównego zasilania.

Nadajnik GPS pojazdów

Gdzie zamontowane są nadajniki GPS do samochodu?

gniazdo fms GPS

Wtyczka FMS

Nadajniki GPS często są montowane do wtyczki FMS w samochodach. Taki montaż umożliwia łatwy dostęp do zasilania oraz integrację z systemami monitorowania floty pojazdów.

wtyczka obd2 GPS

Gniazdo OBD II

Popularną lokalizacją montażu jest również gniazdo OBD II w pojazdach. Montaż w tym miejscu pozwala na mało inwazynjy dostep do parametrów pojazdu w czasie rzeczywistym.

wtyczka zapalniczki GPS

Zapalniczka

Niektóre nadajniki GPS mogą być montowane pod zapalniczkę samochodową, co stanowi alternatywną opcję montażu. Takie rozwiązanie zapewnia wygodę użytkowania oraz umożliwia łatwy dostęp do zasilania. Dodatkowo, montaż pod zapalniczkę jest często wybierany przez klientów ze względu na możliwość wykonania go samodzielnie

Zdalna blokada rozrusznika z urządzeniem GPS

Nadajnik GPS posiada funkcję zdalnej blokady rozrusznika silnika. Możesz wysłać ze swojego telefonu, SMS z prostą komendą i hasłem, aby natychmiast zablokować rozrusznik w pojeździe. Odblokowanie rozrusznika odbywa się w ten sam sposób co blokada. Ze względu na surowe obostrzenia prawne oraz bezpieczeństwo w ruchu drogowym, nie stosujemy systemów wyłączania zdalnego silników.

GPS blokada rozrusznika

Odcinanie rozrusznika vs. odcinanie zapłonu

Blokada rozkrusznika

Odcięcie rozrusznika polega na takim podłączeniu instalacji samochodowej do lokalizatora GPS, aby nie można było uruchomić pojazdu. Blokada rozrusznika może być przeprowadzona sposobami takimi jak:

Blokada działa niezależnie od pracy silnika i jest całkowicie bezpieczna dla użytkownika pojazdu. Istnieją jednak pewne niebezpieczeństwa w przypadku zdalnego zablokowania rozrusznika. Użytkownik może znajdować się w sytuacji, gdzie nie będzie w stanie uruchomić pojazdu, co może stanowić zagrożenie, na przykład w przypadku zatrzymania się na przejeździe kolejowym. Dodatkowo, brak zasięgu GSM może uniemożliwić odbiór komendy odblokowującej rozrusznik. Dlatego też, chociaż blokada rozrusznika może być skutecznym zabezpieczeniem przed kradzieżą, należy zawsze uwzględniać potencjalne ryzyka z nią związane

Odcięcie zapłonu

Odcięcie zapłonu w samochodzie polega na zdalnym wyłączeniu pracującego już silnika. Może to doprowadzić do groźnych i niebezpiecznych sytuacji na drodze, zwłaszcza w takich sytuacjach, jak:

Aby zapobiec potencjalnym sytuacjom awaryjnym, lokalizatory GPS mogą być wyposażone w ukryte bezpieczniki lub funkcję ponownego uruchomienia pojazdu po krótkim czasie. Niemniej jednak, plany Unii Europejskiej dotyczące instalacji urządzeń umożliwiających zdalne odcięcie zapłonu budzą kontrowersje. Firma QS GROUP nie zaleca instalacji takich systemów ze względu na potencjalne konsekwencje prawne, które mogą wynikać z nieprzewidzianych sytuacji na drodze, jak kolizje czy wypadki.