KIPER - System monitoringu na budowach
Jak optymalizujemy procesy budowlane i produkcyjne
System monitoringu na budowach
Monitoring GPS ma duże zastosowanie w branży budowlanej. Za jego pomocą kierownicy budów mogą zautomatyzować procesy budowlane, zoptymalizować koszty, oraz mają pełną kontrolę nad materiałami zużytymi na budowie. Raporty i archiwizacja danych pozwala na śledzenie przepływu matriałów czy paliw, oraz postęp w pracach budowlanych.
Strefy załadunku towaru
Strefa załadunku jest miejscem, w którym ładowany jest towar na ciężarówki. Może to być rampa kolejowa, hałda, składowisko lub miejsce budowy np. wykop. Strefa może mieć dowolny kształt wyrysowywany na mapie. Może też być tzw. strefą mobilną, która przemieszcza się wraz z koparką (która ładuje towar). System automatycznie generuje kolejny kurs do raportu w chwili kiedy pojazd wyjedzie z tej strefy. Interpretowane jest to jako załadunek towaru, czyli nowy kurs. Możliwe jest wyjazd z jednej strefy załadunku i wjazd do kolejnej strefy załadunku. System monitoringu interpretuje to jako przewóz towaru z jednego miejsca na drugie, np. z kopalni na inną hałdę.
Ważenie towaru
Między miejscem załadunku a rozładunkiem powinno mieć miejsce zważenie towaru. Ważenie odbywa się na wagach drogowych stacjonarnych i mobilnych i odbywa się całkowicie automatycznie. System automatycznie rozpoznaje, który pojazd wjechał na wagę. Po zważeniu system daje kierowcy sygnał dźwiękowy lub świetlny (zielony sygnalizator wagowy), że może opuścić już wagę. System automatycznie przeprowadza tarowanie dla każdego pojazdu oraz automatycznie taruje wagę w przypadku jej zabrudzenia podczas całego dnia. Ważenia są z dokładnością do 10 kg. Ważne jest, aby podczas tarowania pojazdu czy ważenia towaru kierowca pozostawał w kabinie. Ważenia widoczne są online w systemie Practiqs i są archiwizowane i raportowane.
Miejsce rozładunku towaru
Miejsce rozładunku towaru jest najistotniejszym elementem podczas automatyzacji procesu. Pozwala ono określić, gdzie towar został przewieziony przez przewoźnika, ile go było i ile należy się przewoźnikowi za kurs. Każdy pojazd musi mieć zainstalowane urządzenie GPS, które wraz z czujnikiem wywrotu pozwala na określenie dokładnych przejechanych kilometrów od załadunku (kopalnia, hałda) do rozładunku na budowie. System alarmuje każdy wywóz towaru poza budowę. Wykrywa anomalie takie jak dłuższe postoje na trasie, czy inne trasy przejazdu poza narzuconymi przez wykonawcę budowy.
Jak działa system optymalizacji budów?
Raportowanie, zestawienie kosztów
System automatycznie zlicza kursy dla każdego pojazdu i przewoźnika. Dla każdego kursu podana jest godzina i miejsce załadunku, waga netto towaru i jego rodzaj, oraz godzina i miejsce rozładunku. Dla kursu podana jest liczba przejechanych kilometrów i czas trwania kursu. Wszystkie kursy są archiwizowane i dowolnie modyfikowane/filtrowane do raportowania.
Przewoźnicy i podwykonawcy
Przewoźnicy mają dostęp do podglądu pracy swoich pojazdów. Pozwala to na kontrolowanie ich pracy na budowie i przeciwdziałanie nieprawidłowością, np. sprzedaż czy wywóz materiałów poza budowę. Każdy pojazd przewoźnika ma zamontowany lokalizator GPS, którego próba odłączenia jest od razu zgłaszana odpowiedniej osobie.
Główny wykonawca budowy
Główny wykonawca może w tym samym czasie nadzorować wiele budów. Dla każdej budowy dostępny jest panel z budowami, do których przydzieleni są podwykonawcy/przewoźnicy. Dla każdego przewoźnika widoczne są jego pojazdy i maszyny aktualnie pracujące na budowie. Do każdego pojazdu (wywrotka, wozidło, naczepa) można przypisać róźne stawki za wykonaną pracę, np. tonokilometry, kilometry, czy tonaż przewiezionego towaru.
System GPS KIPER – NACZEPA, PRZYCZEPA, to nasze autorskie rozwiązanie
Nadajnik GPS umieszczony w przewodzie spiralnym EBS /ABS naczepy. Funkcje takie same jak dla GPS KIPER. Bezproblemowy i łatwy montaż. Do wykorzystania wszędzie tam, gdzie jest potrzebna waga naczepy/przyczepy/zestawu, trasa, przebieg, miejsce załadunku i rozładunku.
KIPER-1: Innowacyjny system pomiaru ładunków sypkich stworzony przez specjalistów QS
Przeznaczenie:
- duże budowy
- pojazdy własne budowy jak również pojazdy podwykonawców
- pojazdy typu: ciężarówka typ solówka, ciągnik siodłowy + naczepa typu wanna
- Minimalna ilość pojazów przewożących ładunki sypkie na budowie – 10 sztuk
Automatyzacja procesów przewożenia ładunków sypkich na budowach:
- automatyczne ważenie pojazdów brutto/netto
- raporty i dane splywające na bieżąco do wskazanej jednostki organizacyjnej na budowie
- raporty drogowe, towarowe z automatycznym przeliczaniem według stawki
- materiały i koszty poszczególnych kursów
- bez instalowania dodatkowego oprogramowania na komputerach PC
- dane dostępne w bezpiecznej chmurze
- szybki samodzielny montaz urządzeń za pomocą magnesów
- rozróżnienie w systemie: miejsca budowy, przewożników, kontrahentów
- pobieranie geodezyjnych stref budowy: załadunku, wyładunku
- widoczne odcinki robót wraz ze stawkami przewozowymi
- monitorowanie satelitarne załadunku, wyładunku i wagi pojazdu