Jeśli jesteś właścicielem firmy transportowej i zależy Ci na bezpieczeństwie przewożonego towaru, warto zdecydować się na zarządzanie flotą GPS.

Monitoring samochodów pozwala Ci kontrolować wiele parametrów pojazdu oraz zachowanie kierowcy. Dzięki temu masz dostęp do takich informacji jak:

  • zużycie paliwa,
  • prędkość samochodu,
  • gwałtowne manewry,
  • ostre hamowania,
  • przejechane kilometry,
  • obroty silnika.

Żeby możliwe było zarządzanie flotą GPS, należy zainstalować w samochodach moduły z lokalizatorem, które podpina się pod szynę CAN. Dzięki nim możesz zarządzać flotą z komputera oraz urządzeń mobilnych, co jest bardzo wygodne.

Zarządzanie flotą GPS a kierowcy

Monitoring pojazdów daje pracodawcy możliwość kontrolowania czasu pracy kierowców. Przez to będzie w stanie tak zarządzać zadaniami oraz planować pracę, by każdy pracownik miał czas na odpoczynek. Poza tym daje mu wgląd w sposób, na jaki pracują kierowcy. Dzięki modułom jest w stanie określić, w jaki sposób gospodarują oni czasem pracy i gdzie przebywają poza samochodem. Co więcej, na wypadek stłuczki lub innej kolizji umożliwiają stwierdzenie, kto był sprawcą wypadku i jak do niego doszło. Oprócz tego pozwala sporządzić m.in.:

  • rozróżnienie jazdy prywatnej i służbowej przy prowadzeniu rozliczeń,

  • zestawienia czasowe jazdy i postojów,

  • zestawienia czasowe przebywania w danej geostrefie,

  • raporty dotyczące przekraczania granic danego kraju oraz czasu przebywania na jego terenie.

Ekonomiczna jazda przekłada się na większe bezpieczeństwo kierowców oraz przewożonego towaru. Dzięki zarządzaniu flotą GPS jesteś w stanie stwierdzić, jaki sposób prowadzenia samochodu oraz które trasy wiążą się z większą oszczędnością paliwa; to z kolei pozwala zaplanować spedycję samochodową w taki sposób, by przewożony towar był odpowiednio zabezpieczony.

Monitoring GPS – zabezpieczenie przed kradzieżą

Warto zaznaczyć, że zarządzanie flotą GPS informuje pracodawcę o nieautoryzowanym użyciu samochodu. Tym samym nie tylko zapobiega wykorzystywaniu pojazdu przez kierowców do celów prywatnych, ale też chroni przed kradzieżą transportowanego ładunku. Dzięki zbudowanym modułom pracodawca szybko dostanie powiadomienie o nieautoryzowanym użyciu na swój komputer lub telefon i z dowolnego miejsca będzie mógł unieruchomić pojazd tak, by towar nie został przekazany w niepowołane ręce.

Jeśli prowadzisz firmę transportową zajmującą się spedycją artykułów spożywczych, które muszą być przewożone w warunkach chłodniczych, dzięki zarządzaniu flotą GPS będziesz stanie skontrolować na bieżąco temperaturę panującą w naczepie. Dzięki temu można szybko zareagować, gdy będzie ona zbyt wysoka i zwiększy się ryzyko popsucia przewożonego jedzenia lub innego towaru. Co więcej, lokalizator sprawia, że możesz udostępnić klientom raport dowodzący, że ich ładunek był przewożony w odpowiednich warunkach i nie stracił na jakości.

 

Pomoc na wypadek kolizji drogowej

Zarządzanie flotą GPS umożliwia zdobyć informację na temat tego, który pracownik uczestniczył w wypadku drogowym. Ma to znaczenie nie tylko w kontekście ubezpieczenia spedycji, ale pozwala też szybko wysłać pomoc na miejsce zdarzenia. Jeśli dojdzie do kolizji drogowej, dzięki lokalizatorom GPS pracodawca zostanie o tym natychmiastowo powiadomiony za pomocą aplikacji telefonicznej lub programu komputerowego. Można go skonfigurować w taki sposób, by zawiadamiał służby ratunkowe, które w krótkim czasie dotrą do poszkodowanych.

Szybkie powiadomienie o wypadku drogowym pozwala też skontrolować, w jakim stanie jest przewożony towar i czy uległ uszkodzeniom. W oparciu na wielkość usterek można dalej zaplanować spedycję tak, by do klienta ostatecznie dotarł niewybrakowany towar.

Zarządzanie flotą GPS zapewnia bezpieczeństwo floty pojazdów, ponieważ pozwala tak zaplanować trasę oraz sposób jazdy, by przewożony towar był jak najbardziej bezpieczny. Co więcej, umożliwia zadbanie o komfort pracowników i adekwatne rozdzielenie zadań. Do tego pozwala skontrolować warunki, w jakich transportowany jest ładunek, zapobiec kradzieży oraz zareagować szybko na wypadek kolizji drogowej.