Zarządzanie flotą samochodów z pomocą geolokalizatorów ma wiele korzyści, z których często korzystają właściciele firm spedycyjnych. Pozwalają one dokładnie określić parametry pojazdu, takie jak m.in. obroty silnika, gwałtowne manewry czy ostre hamowania. Co więcej, dają pracodawcy wgląd w to, ile czasu osoby zatrudnione spędzają w drodze i gdzie przebywają, gdy znajdują się poza samochodem służbowym. Tym samym monitoring GPS pozwala tak zaplanować trasę, by zarówno kierowcy, jak i przewożony towar byli bezpieczni. Co więcej, umożliwia ułożenie harmonogramu tak, by pracownicy mieli czas na odpoczynek, który jest bardzo potrzebny podczas ruchu dalekobieżnego.

Jednak jedną z największych zalet monitoringu GPS jest fakt, że pozwala on kontrolować spalanie paliwa. Jest to szczególnie ważne w czasach, gdy ceny surowców energetycznych idą gwałtownie w górę. Dzięki tego rodzaju kontroli będziesz w stanie ograniczyć koszty za benzynę i zwiększyć prawdopodobieństwo, że Twoja firma spedycyjna utrzyma się na rynku.

 

W jaki sposób można monitorować spalanie paliwa?

Jeśli chcemy monitorować zużycie paliwa za pomocą GPS, możemy to zrobić na kilka sposobów. Są to:

  • podpięcie pod szynę CAN,
  • podłączenie pod pływak,
  • zamontowanie sondy w zbiorniku paliwowym,
  • zamontowanie przepływomierza w układzie paliwa,
  • instalacja detekcji otwarcia oraz zamknięcia wlewu paliwa

Podłączenie lokalizatora do pokładowego komputera samochodu jest bardzo tanim, powszechnym rozwiązaniem; w tym przypadku do monitoringu zużycia paliwa wykorzystuje się pływak znajdujący się w zbiorniku. Montaż lokalizatora pod szynę CAN pozwala nie tylko określić poziom zużycia benzyny, ale też obroty silnika. Oprócz tego GPS przekazuje informacje na temat nadmiernego wychylenia pedału gazu.

W starszych pojazdach, bez szyny CAN bardzo dobrym pomysłem będzie umieszczenie lokalizatora GPS wraz z sondą paliwową w zależności od rodzaju samochodu można zainstalować w zbiorniku sondę pojemnościową, ultradźwiękową, ciśnieniową, Monitoring zużycia paliwa będzie się nieco różnić dokładnością w zależności od tego, jaką sondę wybierzemy. Jeśli dysponujemy flotą tirów, warto rozważyć wybór detektora, który współpracuje z geolokalizatorem i rejestruje otwieranie oraz zamykanie wlewu.

 

Dlaczego kontrola zużycia paliwa jest ważna?

Kontrola zużycia paliwa przy pomocy monitoringu GPS pozwala przede wszystkim zaoszczędzić pieniądze. Dzięki lokalizatorowi jesteśmy w stanie stwierdzić, na jakich trasach spalanie paliwa jest mniejsze, a na których większe.

Pozwala też ustalić, w jaki sposób można jeździć ekonomicznie tak, by jego zużycie było jak najmniejsze. Dzieje się tak, ponieważ lokalizator GPS daje dostęp do m.in. takich informacji jak:

  • prędkość pojazdu,
  • jakość pracy akumulatora,
  • czas jazdy,
  • oleju i cieczy chłodzącej.

Co więcej, monitoring spalania surowców pozwala uzyskać sumaryczne oraz okresowe zestawienia poziomu spalania.

Dzięki temu będziesz w stanie określić, jak wiele spalają Twoje pojazdy w danym tygodniu czy momencie roku kalendarzowego. Przez to zaplanujesz trasy na dłuższy czas tak, by jak najbardziej zmniejszyć koszty eksploatacji. Dzięki geolokalizatorowi możesz też przewidzieć korki na drodze oraz uzyskać dokładny obraz Street View.

Kontrola zużycia paliwa pod ręką

Monitoring GPS oraz zarządzanie flotą pojazdów jest możliwe za pośrednictwem programu komputerowego lub aplikacji mobilnej. Dzięki temu każdy pracodawca będzie w stanie na bieżąco kontrolować swoich pracowników oraz sprawdzać stan techniczny pojazdów. Co więcej, moduł GPS często zintegrowany jest z kartami paliwowymi, dzięki czemu przekazuje informacje nie tylko na temat poziomu zużycia surowców, ale też rodzaju zatankowanego paliwa.

Dzięki monitoringowi GPS pracodawca jest też informowany na temat nieautoryzowanego użycia samochodu, co stanowi zabezpieczenie przed kradzieżą. Co więcej, na wypadek kolizji drogowej jest w stanie szybko poinformować służby ratunkowe, co znacznie skraca czas dotarcia na miejsce zdarzenia.