Bezpieczeństwo przewożonego ładunku jest dla wielu przedsiębiorców sprawą nadrzędną. Choć na monitoring GPS chłodni decydują się w większości firmy farmaceutyczne i spożywcze, to do tego rozwiązania przekonują się coraz częściej także przedsiębiorstwa z innych branż. Nieustanne kontrolowanie temperatury nierzadko jest koniecznością, aby przewożone produkty nie uległy zepsuciu.

Monitoring GPS jest szczególnie często wykorzystywany podczas długich, międzynarodowych podróży. Nowoczesne narzędzia pozwalają na zdalną zmianę temperatury wewnątrz chłodni, a oprócz tego istnieje możliwość kontrolowania aktualnego położenia ciężarówki, jej prędkości, liczby postojów oraz ilości spalonego paliwa. Innowacyjny system pozwala odnotowywać wszystkie zdarzenia na trasie przewozu. Każde otwarcie drzwi naczepy czy wzrost temperatury powyżej określonej wartości zostanie zapisane w systemie i przesłane do biura, skąd spedytor może poinformować kierowcę o wszelkich nieprawidłowościach. Monitoring GPS chłodni może stanowić bardzo ważny czynnik konkurencyjności. Możliwość zapewnienia klientom stałego wglądu w obecny stan przewożonych produktów – ich temperaturę, a także lokalizację ciężarówki – może okazać się decydująca przy wyborze ostatecznego przewoźnika.

Na co zwrócić uwagę decydując się na monitoring GPS?

Przede wszystkim warto sprawdzić szczegółową specyfikację całego systemu. Kluczowe są dane na temat precyzji wskazywania lokalizacji pojazdu, a także częstotliwości odświeżania kanału. Ponadto warto zwrócić uwagę, w jakich temperaturach panujących w chłodni urządzenie będzie działało w sposób prawidłowy. Obsługa całego systemu monitoringu GPS jest niezwykle prosta i intuicyjna, dlatego żadnej z osób nie sprawi problemów. Również montaż urządzenia powinien zająć nie więcej niż kilka / kilkanaście minut. W skrajnych przypadkach system może pełnić także rolę dowodową. Szczególnie w momencie, gdy nieuczciwy klient będzie zarzucał niewłaściwe obchodzenie się z towarem w chłodni lub utrzymywanie go w nieodpowiedniej temperaturze.