Monitoring GPS

Jak działa monitoring GPS?

Satelity GNSS

Dostęp do usług GNSS (potocznie GPS) jest darmowy. Satelity nadają informację (m.in. sygnał wzorca czasu) pozwalającą odbiornikom GPS obliczyć doładne położenie. Dokładność pozycji dla odbiorców cywilnych mieści się w granicach kilku metrów przez 95% czasu. Obecnie większość nowoczesnych odbiorników sygnału GNSS odbiera dwa standardy: amerykański GPS i rosyjski Glonass.

Urządzenie GPS

Do monitoringu pojazdów potrzebny jest odbiornik GPS zainstalowany w pojeżdzie. Oprócz głównej funkcji lokalizacji możliwe jest odczyt parametrów z komputera pokładowego za pomocą szyny CAN. Obecnie są dostępne odbiorniki GPS pobierające minimalny prąd podczas postoju pojazdu, a czułość anten GPS pozwala na łatwą i skrytą instalację urządzenia wewnątrz samochodu. 

  • Jednorazowy koszt urządzenia i montażu 

Operator GSM

Pozycje GPS pojazdu przekazywane są za pomocą sieci GSM. Głównie do przesyłania ramek wykorzystywany jest standard GPRS, a w przypadkach awaryjnych SMS. W zależności do operatora z którego korzysta urządzenie lokalizacyjne, stawki za łącze mogą być różne. Również typ karty SIM powoduje często różną dostępność łącza (czyt. pozycji GPS) za granicą.

  • Abonament miesięczny zawiera usługę operatora GSM,      oraz koszt utrzymania serwerów i aplikacji GPS

Serwer systemowy

Pozycje (ramki) pojazdów trafiają na serwery.
Tu nanoszone są one na mapę i generowane są raporty. System Practiqs składa się z kilku serwerów (m.in ramek, mapowy, baza danych, zapasowe, traffic i geolokalizacji). Nowoczesność i wielkość serwerów ma bezpośredni wpływ na jakość usług monitoringu pojazdów. PRACTIQS to najwyższa niezawodność i ochrona przechowywanych danych.

  • Abonament miesięczny zawiera usługę operatora GSM, oraz koszt utrzymania serwerów i aplikacji GPS 

Aplikacja GPS

Aplikacja desktopowa oraz mobilna to ostatni element systemu GPS lokalizacji pojazdów. Od jej działania zależy szybkość pracy i komfort pracy klienta. Practiqs to aplikacja optymalizowana przez wiele lat pod względem łatwości obsługi flot samochodowych. Aplikacja nie potrzebuje instalacji. Działa na każdej przeglądarce internetowej z dowolnego miejsca w Polsce na świecie.

  • Abonament miesięczny zawiera usługę operatora GSM, oraz koszt utrzymania serwerów i aplikacji GPS 
monitorowanie_pojazdu

Monitorowanie pojazdów

  • Lokalizacja pojazdów GPS

System mapowy do zobrazowania aktualnych oraz historycznych pozycji pojazdów. Dokładane mapy Googla wraz z planowaniem tras oraz traffic (korki). Dostępny jest również obraz View Street.’

  • Kontrola paliwa i tankowań

Moduł wykrywa tankowania i upustu, które mogą być przesyłane na telefon. Dzięki integracji z kartami paliwowymi możliwa jest dokładna weryfikacja tankowanego paliwa.

  • Monitoring chłodni i naczep

Ochrona naczep i chłodni niezależnie od urządzenia GPS  w ciągniku. Monitoring temperatury, otwarcia drzwi i blokada otwarcia drzwi elektomechanicznym ryglem (patent QS SP. z. o. o.). 

Zastosowanie

Produkty GPS

Lokalizator GPS

Elementy aplikacji

Zgłoszenia szkód

Serwisy warsztat

Kartoteki pojazdów

Rezerwacja pojazdów

Raporty flotowe

Wiadomości, alarmy

EKO driving ranking

Traffic

Kontrola paliwa – tankowania i upusty

Kradną paliwo? – Kierowca mówi – tyle pali? Zastosuj monitoring paliwa online gps w pojazdach, a zużycie paliwa zmaleje nawet 15%. Ogranicz upusty i kradzieże paliwa dzięki nowoczesnym rozwiązaniom takim jak: sonda paliwa, dane CAN, zabezpieczenia zbiornika paliwa. Kontrola zużycia paliwa w Twojej firmie!

Eco driving – styl jazdy kierowców

Dlaczego ten sam samochód raz pali mniej, a raz więcej? Monitoring samochodów umożliwia redukcję kosztów eksploatacji floty poprzez zmianę stylu jazdy kierowców. Technika jazdy ECO Driving pozwala na zaoszczędzenie nie tylko paliwa, ale i obniżeniu kosztów amortyzacji pojazdu np. opon, silnika, płynów, hamulców.

Ubezpieczenie floty – mniejsze stawki

Stosując aplikacje PRACTIQS GPS możesz ubiegać się o niższe stawki na ubezpieczenie floty. Roczny koszt składki może być niższy nawet o 20%. Zakup systemu zwraca się po miesiącu! Warunkiem jest posiadanie lokalizatora GPS w aplikacji PRACTIQS on-line w ubezpieczanych pojazdach.

Monitoring GPS online - Jak to działa?

W każdym samochodzie montowane jest urządzenie GPS do śledzenia auta. Pozwala ono na monitoring pojazdów przez 24 godziny na dobę z dowolnego miejsca na świecie. W autach zainstalowane są oprócz lokalizatorów także takie inne urządzenia, jak: sonda paliwa, czujniki temperatur, czytniki autoryzacji, czujniki otwarcia zbiornika, sabotażu i inne. Pozwalają na monitorowanie aktualnego położenia pojazdu, kontrolę zużycia paliwa, sprawdzenie przebiegu drogi i średniego spalania, a także wielu innych parametrów dostępnych z magistrali CAN. Dodatkowo dostajemy narzędzie do analizy stylu jazdy ECO Driving.

System zarządzania flotą samochodową oparty o monitorowanie samochodów GPS to także inne korzyści, do których należy bezpieczeństwo flot i przewożonych ładunków. Dostępne są takie rozwiązania, jak przyciski napadowe, nagrywanie i podgląd wideo oraz identyfikacja kierowcy. Lokalizator GPS posiada własne źródło zasilania, a czułe anteny umożliwiają namierzenie pojazdu w trudnych warunkach pogodowych i miejscach zabudowanych. Montaż lokalizatora do samochodu nie narusza gwarancji i może stanowić doskonałe uzupełnienie alarmów i immobilizerów.

Najczęściej naszych klientów interesuje:

  • Konrola paliwa
    Tankowania, kradzież paliwa, kontrola zużycia paliwa (dzieki CAN i sonda paliwa).
  • Przebyty dystans, średnie spalanie
    Parametry eksploatacyjne dostępne z magistrali CAN.
  • Autoryzacja kierowców
    Rozliczanie czasu pracy, kilometrówek. Rozliczanie jazdy służbowej i prywatnej.
  • Monitoring chłodni
    Pomiar temperatury, pracy agregatu chłodniczego, otwarcia chłodni.
  • Monitoring Stref
    Wjazd, wyjazd, przebywanie w strefach. Alarmowanie np. o wyjździe ze strefy. Raportowanie pracy handlowców.
  • Monitoring klap, włazów
    Otwarcia i zamknięcia drzwi, zaworów itp. Zazbrajanie przestrzeni ładunkowej.
  • Praca urządzeń
    Liczenie motogodzin, ilość spalonego paliwa, czasy pracy urządzenia, czas do przeglądu i serwisu.

Śledzenie pojazdów GPS - mapa online​

Porównaj dwa rodzaje mapy: Google Maps z OpenStreetMap. System Practiqs korzysta z własnego serwera mapowego OpenStreetMap. Dzięki temu system jest niezależny od zewnętrznego dostawcy usług mapowych.

Dokładność pozycjonowania pojazdów oraz śledzenie trasy, odbywa się na mapach online. W zależności od ilości widocznych satelitów i warunkach zabudowy, dzisiejsze odbiorniki GPS (czyli lokalizatory pojazdów) pozwalają uzyskać dokładność około 5 metrów. Dokładna mapa pozwala zobrazować pozycję , dokładnie tam gdzie znajduje się pojazd. Nie ma tutaj zjawiska sztucznego dociągania pozycji samochodu do drogi jak w klasycznej nawigacji satelitarnej. Pojazd zostaje tam wyświetlony, gdzie jest jego pozycja GPS. Ma to znaczenie przy ochronie pojazdu lub ładunku, gdzie można namierzyć dokładnie obiekt i pokazać na mapie.

W samochodzie zainstalowany jest nadajnik lokalizator GPS. Urządzenie stanowi połączenie odbiornika GPS oraz nadajnika GSM. Pozycje w odbiorniku GPS są online przesyłane są na serwer w określonych odstępach czasu, lub w przypadku kiedy pojazd przemieszcza się wg zaprogramowanych reguł. Gwarantują one dobre zobrazowanie trasy śledzonego pojazdu, jednocześnie nie powodują dużych  transmisji danych. Średnio jeden pojazd nadaje około 2-4 MB danych miesięcznie. Pozycje nadawane są wg specjalnego klucza stanowiący kompromis pomiędzy ilością wysyłanych danych, a jakością wyświetlanej trasy. 

Kiedy pojazd stoi i ma wyłączony silnik pozycje wysyłane są co 15 minut i służą one do kontroli działania urządzenia i podtrzymania sesji GPRS. Kiedy pojazd jedzie, pozycje wysyłane są co 1km chyba, że minie 60 sekund, albo kierunek jazdy (kurs) zmieni się o 15 stopni. Ma to na celu „przyklejanie” trasy śledzonego samochodu do drogi. Parametry te można zmienić w zależności od potrzeb, albo ustawić inne dla pojazdów poruszających się po kraju, a inne dla poruszających się za granicą (ze względu na roaming GPRS).

monitoring-gps

Monitorowanie pojazdu - pobyt w strefach?

Trasy śledzonych pojazdów pokazywane są na mapie GPS. Jednak nie trzeba ciągle obserwować samochodu aby kontrolować czy pojazd dojechał do klienta, albo ile przebywał w określonym miejscu. Wystarczy pozakładać strefy, a poprzez system raportów pokażą nam kiedy i jak długo pojazd przebywał w zadanym miejscu. Strefy ułatwiają też rozliczanie pracowników z czasu pracy.
 

Strefy mogą posiadać dowolny kształty i kolory. Przyporządkowane mogą być do grupy klientów lub pojazdów. Posiadają tez różne atrybuty jak strefy zabronione, strefy wyjazdowe, przejazdowe (zakaz zatrzymywania się) i inne dowolnie zdefiniowane. Oprócz tego system PRACTIQS może informować/alarmować na bieżąco o pobytach w strefach poprzez e-mail lub SMS.

strefa-monitoring-gps

Jak liczony jest przejechany dystans GPS?

W raportach oprócz spalonego paliwa ważną informacją jest przejechany dystans przez każdy pojazd. W samochodzie dystans liczony jest z obrotów koła i taki podawany jest na desce rozdzielczej. Dokładnie sygnał brany jest z impulsatora obrotów zainstalowanego na skrzyni biegów. Przejechany dystans obliczany jest przez komputer pokładowy i dostępny jest w magistrali CAN. Dokładność pomiaru jest około 1% i zależy od obwodu koła (zmiana ciśnienia powoduje zmianę obwodu koła).  Problemem może być jazda kierowców na „magnesie”, który nie tylko zakłóca pracę tachografu, ale zaniża przejechany dystans. 


A co jeżeli pojazd nie ma magistrali CAN?

Wtedy dystans brany jest z pomiarów pozycji przez GPS. Wydawać by się mogło, że taki pomiar obarczony jest sporym błędem. Wygląd trasy na mapie odbiega od rzeczywistego toru jazdy. Należy jednak pamiętać, że GPS w lokalizatorze, śledzi pozycję pojazdu co 1 sekundę. Przejechane sekundowe odcinki są zliczane i sumowane. Tak wyliczony dystans jest obarczony błędem około 1% i w zupełności wystarcza na potrzeby raportowania pojazdów.

jak_liczony_jest_dystans_GPS

Monitoring GPS pojazdów, naczep oraz chłodni i nie tylko

Nowoczesne urządzenie GPS do śledzenia i namierzania samochodu połączone z intuicyjną aplikacją to dziś standard i w zasadzie konieczność w szeroko pojętej branży motoryzacyjnej i transportowej. Decydując się na ofertę QS Group otrzymujesz nowoczesne i przy tym dokładnie przetestowane rozwiązania do monitoringu GPS, które z łatwością możesz połączyć z niezwykle miarodajną kontrolą zużycia paliwa czy chociażby identyfikacją oraz rozliczaniem czasu pracy kierowców. Co równie istotne proponowane przez nas urządzenia GPS do śledzenia i namierzania samochodów pozwalają również bez problemów i zbędnych nakładów finansowych rozszerzyć system do zarządzania flotą pojazdów o moduł Planning Bus do planowania autobusów czy też połączyć go z systemem SENT do obsługi aplikacji e-TOLL.

 

Dzięki proponowanym przez nas produktom i usługom do zarządzania flotą samochodową monitoring GPS pojazdów, a także naczep i chłodni staje się naprawdę prosty i pomaga efektywnie identyfikować oraz minimalizować ewentualne straty.