Świadome zarządzanie procesem transportowym powinno być dla wszystkich firm przewozowych najwyższą wartością. Klienci coraz częściej decydują się na zastosowanie w swoim przedsiębiorstwie monitoringu floty, który niesie za sobą wiele możliwości i udogodnień.

 
 

GPS i systemy bezpieczeństwa

Monitoring floty składa się z kilku elementów, a podstawowym jest lokalizator GPS. Pozwala on na kontrolowanie w czasie rzeczywistym trasy przejazdu, a do otrzymanych danych mamy dostęp przez kolejne 2 lata. Ważną informacją jest fakt, że tego typu lokalizator może przesyłać dane nawet z zagranicy bez naliczania dodatkowych opłat. Montowany w pojazdach nadajnik rejestruje całą trasę przejazdu, miejsca postojów i tankowań, czas pracy, a także styl jazdy, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej jest nadzorować tzw. eco – driving. Dodatkowym wyposażeniem systemu jest także przycisk napadowy, blokada silnika oraz autoryzacja kierowcy, co sprawia, że jest to narzędzie nie tylko kontrolujące, ale w bardzo dużym stopniu także zabezpieczające.

 

Przewóz artykułów spożywczych i ochrona przed kradzieżą

Innym narzędziem monitorującym flotę jest system nadzorujący temperaturę w chłodniach. Przydaje się on podczas transportowania produktów żywnościowych, które muszą być przechowywane w ściśle określonych warunkach. Przekroczenie parametrów spowoduje wysłanie powiadomienia e-mail oraz SMS do wcześniej wybranych osób. Co więcej, system posiada czujnik otwarcia drzwi, co sprawia, że każda próba kradzieży będzie skutkowała włączeniem się alarmu. Monitoring floty to także kontrola zużycia paliwa. Najpopularniejszymi narzędziami skutecznie zniechęcającymi do kradzieży benzyny są pływaki oraz sondy, jednak już teraz trzeba zaznaczy, że sondy są dużo bardziej dokładne. Pozwalają one wskazać moment tankowania i niepożądanego ubytku paliwa, a otrzymane dane są przedstawione naobrazowych wykresach.

Czy warto?

Monitoring floty to bardzo wiele możliwości, dlatego nic dziwnego, że coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na montaż tych nowoczesnych systemów w swoich pojazdach. Jednorazowy koszt wydany na urządzenia może wydać się wysoki, jednak w dużych firmach transportowych inwestycja może się zwrócić już w pierwszym roku funkcjonowania systemu.