Coraz więcej firm transportowych decyduje się na zakup lokalizatora GPS. Zwłaszcza w bardzo dużych przedsiębiorstwach tego typu inwestycje są jak najbardziej uzasadnione, ponieważ pomagają zaoszczędzić znaczną część pieniędzy. Na rynku istnieje wiele modeli takich urządzeń, które różnią się od siebie między innymi sposobem obsługi, a także liczbą gromadzonych danych. Różnice w funkcjonalności przekładają się także na zróżnicowane ceny produktów, a zatem jak wybrać najlepszy lokalizator GPS dla firm?

 
 

Przyrządy te mogą rejestrować wiele informacji, jak na przykład rzeczywistą pozycję pojazdu, jego przebieg, a w razie potrzeby mają możliwość poinformowania dyspozytora o przekroczonej prędkości, co w późniejszym rozrachunku może się także przełożyć na zredukowanie wydatków na mandaty. Bardzo ważnym aspektem jest również bezpieczeństwo. Samochody z zamontowanym lokalizatorem GPS bardzo łatwo jest odszukać na wypadek kradzieży z parkingu, co jest ogromnym ułatwieniem dla policji. Tego typu przyrządy mogą być wykorzystywane również w wypożyczalniach samochodów, aby na bieżąco kontrolować położenie wynajmowanego pojazdu z bardzo dużą dokładnością.

 

Cechy urządzenia

Przyrząd powinien odznaczać się niewielkimi rozmiarami, a także odpornością na niskie i wysokie temperatury. Należy pamiętać, że lokalizatory GPS to z reguły urządzenia, których wielkość może być porównana z około 1/5 smartfona, przez co muszą zostać solidnie zamontowane, a wszelkie kable powinny być uporządkowane i zaizolowane. Przyrząd ten może działać zarówno na wbudowanej baterii, ale niektóre modele energię do działania pobierają z samego pojazdu, dzięki czemu ich czas pracy jest praktycznie nieograniczony.


Najdokładniejsze lokalizatory GPS potrafią wskazać aktualną pozycję samochodu z dokładnością do nawet 2 metrów, a ich dane są automatycznie zapisywane na serwerach zewnętrznych, dzięki czemu nie ma możliwości utraty żadnej z informacji. Przy wyborze urządzenia warto zwrócić uwagę przede wszystkim na cenę, ilość zapisywanych informacji, a także częstotliwość odświeżania kanału, by otrzymywane dane były możliwie jak najbardziej aktualne i precyzyjne.