Blog
Kradzież, monitoring samochodu służbowego czy zarządzanie flotą ciężarówek. W takich sytuacjach chcemy wiedzieć, gdzie znajduje się nasz samochód. Warto wtedy sięgnąć po lokalizator GPS. To niewielkie urządzenie, które pozwala dokładnie określić położenie pojazdu. Sygnał ze współrzędnymi geograficznymi odbierany jest z satelitów przez lokalizator GPS. Potem współrzędne geograficzne wraz z ewentualnymi dodatkowymi danymi które integruje konkretny nadajnik, trafia poprzez sieć GSM do bazy danych a aplikacja kliencka w przeglądarce internetowej lub mobilnej PRACTIQS GPS pokazuje nam, gdzie znajduje się auto. W uproszczeniu każdy lokalizator GPS składa się z modemu GSM, odbiornika sygnału satelitarnego, pamięci i procesora. Od jakości zastosowanych komponentów elektronicznych zależy jakość oraz dokładność pomiaru.
Lokalizator GPS jest często wykorzystywany przez firmy transportowe oraz korporacje, które udostępniają swoim pracownikom samochody służbowe. Poza tym wiele osób kupuje go, żeby zabezpieczyć się na wypadek kradzieży lub do wykonywania przejazdu z ładunkami SENT oraz e-Toll. Bardzo ważne, by zainstalować go w odpowiedni sposób — tylko wtedy będziemy mieć pewność, że zadziała prawidłowo.
Montaż GPS a dokładność pomiaru
Podczas zakładania lokalizatora musimy pamiętać o tym, by jego sygnał mógł być odbierany przez satelity. W tym celu należy kierować anteny nadajnika możliwie ku zenitowi na niebie i ustawić lokalizator w ten sposób aby jak najmniej elementów metalowych zasłaniało antenę GPS. W zależności od systemu lokalizacyjno – nawigacyjnego obsługiwanego przez lokalizator: GPS, Galileo, Glonass, Beidou. Na tereni Europy w zasięgu anteny GPS na wolnej przestrzeni dostępnych jest jednocześnie 17-25 satelitów w dwóch wybranych systemach lokalizacyjnych. Im mniej widocznych satelitów dla anteny GPS, tym pomiar lokalizacyjny jest mniej dokładny. Minimalna ilość satelitów do namierzenia konkretnego pojazdu wynosi trzy.
Najczęściej nadajniki GPS są dwuzakresowe, co oznacza że korzystają z dwóch wybranych systemów lokalizacji, Najczęściej w przypadku kontynentu europejskiego jest to GPS – Galileo lub GPS – Glonass. Przy czym obecne prawo nakazuje stosowanie systemu GPS i Galileo. Możliwe jest również namierzenie pojazdu poprzez stacje bazowe BTS GSM. Dokładność namierzania jest w tym przypadku zależna od ilości stacji bazowych GSM, czyli w mieście jest znacznie dokładniejszy pomiar niż poza miastem.
Gdzie zainstalować lokalizator?
Lokalizator GPS możemy umieścić w dowolnym miejscu pojazdu. Przy obecnie występującej czułości odbiorników GPS, nawet zasłonięte anteny poprzez metalowe elementy pojazdu są w stanie odbierać sygnał z satelitów.
Nadajniki podczas montażu instaluje się najczęściej w miejscach ukrytych poza nadajnikami przenośnymi które podłącza się do złącza diagnostycznego OBD II lub do złącza zapalniczki samochodowej 12 lub 24V.
W przypadku złącza OBD II i złącza zapalniczki montaż jest bardzo prosty – wystarczy tylko włożyć lokalizator i upewnić się, że jest dobrze przytwierdzony. Umieszczając nadajnik GPS w gnieździe diagnostycznym, zapewniamy sobie łatwy dostęp: sprawnie je wyjmiemy oraz
zainstalujemy ponownie. Warto zaznaczyć, że w takiej sytuacji złodzieje i osoby trzecie mogą szybko zauważyć, czy modem znajduje się w pojeździe i go wyciągnąć. Wtedy nie zlokalizujemy skradzionego auta.
Dlaczego należy montować nadajnik w samochodach służbowych?
Lokalizator GPS wraz z spersonalizowaną aplikacją kliencką, to szczególnie przydatne narzędzie wtedy, gdy nadzorujemy flotę pojazdów osobowych, ciężarowych lub maszyn roboczych oraz układamy zoptymalizowane procesy logistyczne w celu ograniczenia kosztów przejazdów, dostarczenia towaru w zadanych widełkach czasowych.
Za pomocą lokalizatorów GPS oraz aplikacji klienckiej sprawdzimy, jaką trasę pokonują kierowcy oraz czy wykorzystują auta zgodnie z wyznaczonym celem. Poza tym nadajnik GPS wraz z aplikacją poinformuje nas o takich parametrach jak m.in.:
Większość z powyższych paramentów jest uwidoczniona na zintegrowanym wykresie z wyborem funkcji
Przez to będziemy w stanie zaplanować optymalną trasę pojazdów oraz wybrać najbardziej ekonomiczny sposób jazdy dla kierowców. W efekcie zaoszczędzimy pieniądze i przeznaczymy je na dalszy rozwój firmy. Warto wiedzieć, że w przypadku pojazdów służbowych możemy użyć lokalizatora GPS do określenia, w jakim stopniu zużyliśmy paliwo, czy poprzez dane Ecodriving sprawdzić czy pojazd był eksploatowany oszczędnie. W tym celu należy podpiąć lokalizator do szyny CAN, czyli inaczej do magistrali, która umożliwia komunikację między modułami elektronicznymi w samochodzie.
Dlaczego dobrze jest montować nadajnik w samochodach prywatnych?
Lokalizator GPS to akcesorium, które ochroni samochód na wypadek kradzieży. To urządzenie zwiększa prawdopodobieństwo, że odzyskasz auto.
Gdzie jeszcze można umieścić odbiornik?
Możesz wykorzystać lokalizatory GPS nie tylko w samochodach. Na rynku istnieją urządzenia, dzięki którym sprawdzisz położenie swojego roweru, dziecka lub nawet pupila! Instalacja nadajnika w rowerze jest bardzo przydatna wtedy, gdy jednoślad zostanie skradziony. Podobnie jak w przypadku samochodów, będziemy w stanie określić, gdzie znajduje się nasza własność. Dostępne są systemy lokalizacji, które wysyłają nam powiadomienia na telefon. Poprzez aplikację kliencką uprawniony użytkownik może zdalni odłączyć rozrusznik lub uruchomić autoalarm.
Możemy kupić lokalizatory, które ostrzegą nas, gdy rower znajdzie się w ruchu bądź takie, które będą nam wysyłać komunikaty co kilkanaście minut. Funkcja szczególnie przydatna osobom przemieszczającym się po mieście, które przypinają jednoślad w różnych miejscach.
Lokalizator dla zwierzaka
Jeśli obawiasz się, że Twój mały podopieczny się zgubi, warto zamieścić na jego obroży nadajnik GPS. Dowiesz się, dokąd udał się mały uciekinier; na rynku dostępne są urządzenia, które wyślą Ci powiadomienie w momencie, gdy pupil znajdzie się tuż poza domem lub ogrodem, czyli poza wyznaczoną dowolną strefą geograficzną utworzoną przez użytkownika.
Montaż lokalizatora to również dobry pomysł wtedy, gdy oddajesz psa lub kota pod opiekę komuś innemu.
Jak zamontować nadajnik w aucie?
Niezależnie od tego, czy chcemy zainstalować lokalizator GPS w pojeździe służbowym, czy prywatnym, musimy kierować się kilkoma zasadami. W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o to, by urządzenie było dobrze przymocowane. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nie wyłączy się lub nie ulegnie uszkodzeniom podczas jazdy. Poza tym warto dopilnować, by okablowanie wokół nadajnika było uporządkowane oraz pokryte izolacją. Przez to zapobiegniemy usterkom przewodów i bezpieczników oraz z łatwością znajdziemy odpowiedni przewód połączeniowy.
Czy można zamontować lokalizator samodzielnie?
Jeśli planujemy umieścić nadajnik GPS w gnieździe diagnostycznym lub zapalniczce, możemy z łatwością zrobić to na własną rękę. Kiedy jednak chcemy zamontować go w niewidocznym miejscu, warto zwrócić się po pomoc do profesjonalisty. Przez to zyskamy pewność, że podczas instalacji nie uszkodzimy wewnętrznych elementów znajdujących się w sąsiedztwie nadajnika. Co ważne, w przypadku pojazdów służbowych lokalizatory często zamieszczane są jeszcze przed pierwszym użyciem samochodu np. jeszcze na etapie salonu samochodowego.
Dobrze jest sięgnąć po usługi autoryzowanego instalatora również wtedy, gdy chcemy zabezpieczyć luksusowy samochód przed kradzieżą. Nie należy robić tego samodzielnie, ponieważ ryzykujemy uszkodzenie części, których serwis lub wymiana może być bardzo kosztowna a same odnalezienie nadajnika przez osobę nieuprawioną może okazać się bardzo łatwe.
Istnieje wiele korzyści płynących z zakupu i używania nadajnika GPS. Już wiesz, gdzie możesz go wykorzystać? Dowiedziałeś się, jak go zainstalować i kiedy warto zwrócić się po pomoc profesjonalistów? Zapoznaj się z ofertą QS GPS Technology.